tarihi

Faik Bey Konağı

150 yıldan fazla bir süre tarihe şahitlik etmiş, farklı din ve kültürlere ait hayatlara ev sahipliği yapmış ve bu hayatların anılarını bünyesinde barındıran Faik Bey Konağı…

Kültür ve turizmin en önemli merkezlerinden olan Bursa’nın Nilüfer İlçesi Gölyazı Mahallesinde Uluabat Gölü kıyısında günlük taze göl balıkları, yöresel serpme köy kahvaltısı ve bu mistik havada konaklama (pansiyon) imkânıyla tek olma özelliğini taşıyan Faik Bey Konağı 1924 yılında gerçekleşen mübadele ile Rum sahiplerinden ayrılarak, Selanik’in Kesriye Kasabası’ndan göç eden Faik Bey ve Naime Hanım (AYDINLIOĞLU)’ın yeni yuvası olmuştur. Osmanlı kültürüyle yetişmiş balıkçı Faik Bey ile sanatıyla meşhur terzi Naime Hanım, Manastır Askeri İdadisinde öğretmen olan babaları İbrahim Bey ile bu konağa yerleştikten sonra tecrübelerini bu yeni memleketlerinde yeni komşularıyla paylaşmış ve geçimlerini sağlamışlardır.

2014 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünün denetim ve müsaadesiyle gerçekliğini koruyacak şekilde restore ettirdiğimiz korunması gerekli ikinci derece taşınmaz kültür ve tabiat varlığı niteliğindeki bu yapıyı, dedelerimizin mirasını yaşatmak üzere Faik Bey Konağı olarak adlandırdık.

Antik Bizans Kenti olan Gölyazı(Apollonia)’yı, eski Rum ve Osmanlı evleriyle bezenmiş sokaklarını, göçmen kuşlara ev sahipliği yapan Uluabat Gölü kıyılarını gezmek ve bu eşsiz manzaraları fotoğraflamak isteyen misafirlerimizi, doyumsuz göl manzaralı yeşil ve güllü bahçesiyle konağımızda ağırlamaktan mutluluk duyacağız.